Или как фашистите и техните астрални близнаци – социалистите, се отнасят към съвременното изкуство.
Не се води сериал: (https://www.imdb.com/title/tt5311542/) но за мен си беше точно сериал. Три часа и кусур, но се гледа на един дъх (ако филмът е случил на зрител де)! Може би един от най-хубавите филми, излезли през миналата година. От режисьора на Das Leben der Anderen (2006) е. Младо чакалче, 73-ти набор.
Силно ме впечатли това, как фашистките режими се отнасят към съвременното изкуство, основна тема във филма.
По този критерий не сме мръднали от българската разновидност на фашизма от 9 септември 1944 през всичките години до наши дни. И нацистите, и техните астрални близнаци – социалистите, и днешните мутри, имат сходно отношение към изкуството, което подчертава индивидуалността на автора.
Ако изкуството не е „капка в морето“, „винтче в голямото колело на историята“, значи това не е изкуство, смятат те.
Възхитих се от германците, които са минали през какво ли не, но преподават съвременно изкуство в художествената си академия още през 1961 година, а сигурно и по-рано. Имат художници, работещи в това поле, включително и световноизвестни. Дори имат и филм за един от тях (#NeverLookAway).
С потенциала за модерна класика. Докато ние още спорим дали това е изкуство или не. Както е било през 1937 година при тях. Иначе ще се оправим някой светъл ден, но яваш-яваш. Бърза работа нямаме.
IMDB (Оценка: 7,7/10 – 3 322 гласа): Линк има по-горе.
Къде може да се гледа онлайн: В Zamunda.Net с доста прилични български субтитри.
Доматите (Оценка: 77% – 92 отзива): Werk ohne Autor (2018)