Стартира курсът „Абстрактно изкуство“ на Нада Нешева

Курсовете на Нада Нешева не са нов феномен в културния живот на София. През годините те са засегнали много фундаментални теми и са се превърнали в своеобразна институция. През нея е преминала „голяма част от елита на страната, особено в най-културната му част“, отбелязва издателят Борис Ангелов. Новият сезон на курса е посветен на темата „Абстрактно изкуство“. Нея Нешева избира като опит да дестилира същността на изобразителното изкуство и да го изведе до неговите най-чисти форми. Тя е доктор по изкуствознание, защитила дисертацията си в Лондон и върнала се в България да сподели наученото.

Пътуване във времето и идеите: Програма и изследвани художници

Новата поредица от срещи се провежда засега в галерия One на ъгъла на улиците „Аксаков“ и „Дякон Игнатий“ и представлява систематично пътуване през историята, теориите и практиките на абстрактното изкуство. Програмата е замислена като постепенно надграждане на знания и опит, започвайки с въведение в самото понятие за абстракция и достигайки до съвременните ѝ проявления. Също така ще има и много упражнения. Ако искате да се запишете, можете да направите връзка с лекторката от страницата ѝ A companion to contemporary art във Фейсбук.

Курсът стартира с основополагащ въпрос: „Какво е абстрактното изкуство и защо имаме нужда от него?“ Това е въпрос, който не е загубил своята актуалност от началото на 20-ти век насам. Нешева включва и интригуващата дилема дали можем да различим детска рисунка от абстрактна картина – предизвикателство, което често се поставя пред съвременното изкуство от неговите критици.

В първите срещи курсът се фокусира върху началото на абстрактното изкуство, представяйки го като „утопичен модел за света“ и изследвайки начините, по които художниците създават нови пространства отвъд картинната повърхност. В тази част Нешева ще представи първите абстрактни художници – Хилма аф Клинт, Василий Кандински, Пийт Мондриан и Казимир Малевич, като акцентира върху техния принос за формирането на абстракцията като художествен език.

Особено важно за разбирането на тези пионери е осмислянето на пространството в модернизма – тема, която Нешева планира да засегне още в началото на курса. Ако времето на първата лекция позволи, програмата ще включи и руските конструктивисти, продължили революцията в изкуството паралелно с политическата революция в тяхната страна. Ако не, остават за следващото занятие.

Следващите теми в програмата се концентрират върху връзката между светлината и абстракцията, изследване на емоционалната страна на абстрактното изкуство чрез „течната“ живопис на Джаксън Полък, както и изкуството на жеста като израз на „дълбоките несъзнателни чувства на планетата“.

Втората половина на курса преминава през минимализма на Джаспър Джонс и „образа на празното пространство“, навлиза в територията на концептуалната абстракция и политическите измерения на абстрактното изкуство, включително неговите феминистки проявления. Курсът завършва, разглеждайки вселената като абстракция и представяйки основни теми в съвременното абстрактно изкуство.

Това тематично пътуване не е просто хронологично изброяване на школи и художници, а концептуално изследване на различните измерения на абстракцията – от духовните ѝ корени при Кандински и Мондриан до политическите ѝ импликации в съвремието. Както пише в програмата: „Абстракцията може да рисува утопичен модел на живота, да изразява дълбоките несъзнателни чувства на планетата и висшите човешки мистерии – едновременно смислени и нечетивни.“

Вижте и ТОВА: Интервю с Нада Нешева на тема „България и съвременното изкуство“!

Незабравимо преживяване: Атмосфера и методика на курса

Курсът на Нада Нешева се отличава не само със съдържанието си, но и с начина, по който то се поднася. Това не са традиционни академични лекции, а по-скоро „приятелски разговори и дори спорове“, както ги описва Борис Ангелов. Методиката включва отговори на често и рядко задавани въпроси, споделяне на реален опит от въздействието на произведенията на живо, дискусии и практически упражнения.

Всяка среща продължава по два часа, с включена почивка. Нешева комбинира теоретичното представяне през първия час с практически упражнения през втория, въпреки че, както самата тя признава, „не винаги е възможно“. Тази комбинация от теория и практика прави курса достъпен за хора с различна подготовка и интереси.

Атмосферата в One Gallery допринася за уникалното преживяване. Минималистичният интериор позволява на изложените произведения да изпъкват, а участниците могат да си вземат напитка от бара и да се насладят на дискусиите в непринудена обстановка. В момента галерията представя фотографска изложба – избор, който не е случаен, имайки предвид, че „с появата на фотографията изкуството започва да става абстрактно“, както отбелязва Ангелов.

Курсът се провежда в неделя от 14:00 часа или във вторник от 19:00 часа, като и двата варианта засега се провеждат в One Gallery. Тази гъвкавост в графика позволява на повече хора да се включат, независимо от професионалните им ангажименти.

Защо абстрактно изкуство днес?

В свят, доминиран от образи и визуално съдържание, разбирането на абстрактното изкуство може да изглежда като лукс или дори като ненужна интелектуална гимнастика. Но курсът на Нада Нешева предлага убедителни аргументи за необходимостта от такова разбиране.

Абстрактното изкуство, започнало в началото на 20-ти век, „сякаш се опитва да ‘дестилира’ живописта и скулптурата, да изведе най-съкровеното от тях“, пише в програмата. То не е бягство от реалността, а по-скоро опит да се достигне до същността ѝ, отвъд привидностите и повърхностните възприятия.

Особено ценно е, че абстрактното изкуство е „адекватно на своето време, изразява неговите утопии и борби, емоциите на хората и представите им за света“. В този смисъл, изучаването на абстракцията е и изучаване на историята на идеите, на променящите се светогледи и на човешкия опит в неговата най-дълбока форма.

Курсът предлага и практическа полза – способността да се различава стойностното от случайното в съвременното изкуство. Въпросът дали можем да различим детска рисунка от абстрактна картина не е просто реторичен – той адресира често срещано недоумение пред съвременното изкуство и предлага инструменти за неговото разрешаване.

Не на последно място, абстрактното изкуство може „да ни накара да усетим света сякаш имаме повече сетива“ – то разширява възприятията ни и ни позволява да видим отвъд очевидното. В свят, изпълнен с информационен шум и визуално претоварване, тази способност е не просто културно обогатяване, а и необходима стратегия за оцеляване.

Курсът „Абстрактното изкуство“ на Нада Нешева предлага пътуване отвъд видимото, към пространства, където изкуството среща философията, историята, политиката и човешката психика. Това е възможност да се надникне в свят, който е едновременно абстрактен и дълбоко конкретен – светът на идеите, емоциите и възприятията, които формират нашия опит за реалността.

Както казва Борис Ангелов, обобщавайки атмосферата в One Gallery и духа на курса: „Когато нещо е добро, то винаги се получава естествено и в хармония.“ Това е може би най-добрата покана за пътешествие в абстрактното – обещание за естественост и хармония в свят, който често изглежда фрагментиран и хаотичен.

Погледнете и ТУК: Кратък анализ на „Робинзон Крузо“ и преразказ за учениците, а и за изкласилите, които не са го чели.

Enjoyed this post? Share it!

 

Молим, коментирайте!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.