Снимки с какви размери да поставяме на материалите си, за да излизат добре във Фейсбук, когато ги анонсираме? ♣
Съдържание:
- Трябва ли снимките за сайта ни и тези за Фейсбук да се различават?
- Най-добрият размер за снимка към Фейсбук пост е 484х252 пиксела.
- Как се задава конкретна снимка за Фейсбук.
- Максималният размер (обем) на файловете на снимките за сайта ви е 40 килобайта.
- Как да оразмерим снимка и да намалим обема на файла й?
- GIMP – безплатен заместител на фотошоп, с който можете да задавате размери на снимки!
- Добавка от 6 август 2015 г.: Още една „снимка“ с правилните пропорции, но с леко намалени размери:
- Заключение. Защо предпочитам сам да си направя илюстрацията?
- Ето и как се работи с Picresize:
- И как се работи с GIMP
Второ: Какъв обем трябва да бъдат файловете на снимките, за да не забавят зареждането на сайта?
Но нека преди да отговорим на тези два важни въпроса да се спрем на нещо съвсем фундаментално:
Трябва ли снимките за сайта ни и тези за Фейсбук да се различават?
Отговорът може да бъде и да, и не, в зависимост от това, до колко държим на сайта и на аудиторията си. Ако не държим, отговорът е „Не“. В противен случай трябва да си признаем, че аудиторията на сайта ни и тази в социалната мрежа могат да бъдат твърде различни.
Предполага се, че в моментите, в които не спамим във Facebook, потребителите ни биха идвали от Гугъл (ако работим както трябва). Тогава те няма да имат нужда да четат възклицателни и емоционални изречения, съдържащи „Виж тук“, „ШОК! Бомба“ и прочие. Те вече са дошли на сайта ни и се нуждаят от по-кротко и здравословно отношение. Те търсят отговори на въпросите си и искат да видят текст и илюстрации, които ще им бъдат полезни, а не ах и ох.
Докато Фейсбук потребителите не са там, за да търсят информация (иначе ФБ щеше да има прилична търсачка). Те по някакъв начин трябва да бъдат извадени от безкрайното скролване и преминаващите отдолу нагоре и в обратна посока котки, мацки, Меглена Кунева и др. И да бъдат препратени към един друг свят, който не е така динамичен. Свят на информацията и ползата, която те биха потърсили и сами, ако се бяха сетили.
Така че снимките за Фейсбук са едно, а снимките за сайта ни – съвсем друго. Наистина на пръв поглед това е двойно повече работа, но по-късно ще разберем, че по този начин си спестяваме куп други главоболия.
Нищо не пречи на сайта ни да има и от едните, и от другите снимки. Но определено трябва да си даваме сметка какво точно ще се появи в социалната мрежа, защото от него зависи това, дали ще имаме трафик от там или няма да имаме.
С доста проби и грешки, последваща проверка в Гугъл и още проби и грешки се оказа, че:
Добавено на 24 март 2017: През последните година две ползвам препоръчаните от Yoast SEO размери 1200х628 пиксела за водещата снимка и те ми излизат идеално както във ФБ, така и в Туитър, така и в Г+. Старая се обемът на файла да не надхвърля 120 килобайта. Това съм успявал да постигна само с Фотошоп до момента. Ако вие знаете други начини, споделете в коментарите, за да знаят и читателите.
Така направената снимка автоматично ми се преоразмерява в Уърдпрес до около 40-50, максимум 60 килобайта и не натоварва излишно сайтовете. В същото време се отваря с достатъчно добро качество, когато това се налага.
Следва по-стара, но още валидна, информация от май 2015 г.
Най-добрият размер за снимка към Фейсбук пост е 484х252 пиксела.
Като това:
Най-лесно е да зададем снимката си за Фейсбук да бъде с такива размери още в самото начало и да я добавим към публикацията като Featured Image (Някъде се нарича и основна „Картинка на публикацията„). Ако решим да сторим това по-късно, снимката може и да не се покаже както ни харесва и да се наложи да поработим допълнително.
Как се задава конкретна снимка за Фейсбук.
Ако ползвате плъгина WordPress SEO by Yoast, имате възможност да зададете различни снимки за публикацията си и за поста си във Фейсбук.
Потърсете отдолу под полето за въвеждане на текста ви в админа на Уърдпрес нещо такова като това на скрийншота.
Там трябва да изберете най-десния таб Social и да качите снимката или да я изберете измежду вече качените във файловете на Уърдпрес.
Ако табът не ви се показва, значи вие или вашият админ на сайта трябва да активирате настройката Add Open Graph meta data от лявата част на администрацията на Уърдпрес. От раздела SEO да се влезе в Social, от там в таба Facebook и после активирате въпросната OG-meta data.
Ако желаната снимка все още не се показва, пробвайте този инструмент за дебъгване.
Максималният размер (обем) на файловете на снимките за сайта ви е 40 килобайта.
Никога не е излишно да повтаряме, че илюстрациите на сайта ви не бива да бъдат с по-голям обем от 40, в най-крайния случай 50 килобайта (когато те са изключително ценни, неповторими постижения на фотографското изкуство, тежки инфографики или пък ги оценявате като илюстрацията на своя живот).
Ако качвате прекалено големи като обем информация снимки на сайта си, после не се чудете защо нямате трафик от Гугъл. При евентуално тюхкане от типа: „Ама защо се получава така, след като направих всичко както трябва!?“ – няма да срещнете разбиране от търсачката и тя няма да ви прати допълнителен трафик.
Добрите материали за Гугъл (освен че изпълняват всички други изисквания) са тези, които се зареждат бързо в интернет, дори и потребителите да са с по-бавна връзка. А бавните сайтове с големите снимки имат по-малък трафик от търсачката. Факт!
Как да оразмерим снимка и да намалим обема на файла й?
В интернет има стотици инструменти за оразмеряване на снимки. Най-удобното от всички е Фотошоп, защото върши и милиони други неща.
Друг инструмент, който работи и не иска да изкарате протяжни курсове, за да се справите с него, е picresize.com.
Когато качите голямата и обемна снимка в него, ви дава възможността да намалите размера й на 50, 75, 25 процента, да го нагласите до някаква стандартна резолюция на монитора или да му зададете точни размери.
Също така можете да приложите различни ефекти, които си заслужава да погледнете. Те включват рамка, ефект на маслена картина, заоблени ъгли, гаусово замъгляване, полароид и други (общо 18 ефекта към днешна дата). Не са така хубави като във фотошоп, но са все пак принос към уникализирането на изображението.
Имате възможност да определите с какво разширение да се запише файлът, с какво качество и дори да поставите максимален обем на файла, 40 килобайта. Изпробвайте го и вие, сигурно ще ви хареса!
Ако знаете или ползвате нещо по-полезно и засукано, молим, споделете с нас как се прави!
GIMP – безплатен заместител на фотошоп, с който можете да задавате размери на снимки!
GIMP е безплатният продукт, който идва да замести фотошопа и от ден на ден също надобрява. Винаги можете да си го дръпнете от линка ред по-горе и сигурно ще останете доволни. В интернет има хиляди ръководства за работа с GIMP, включително и видео уроци, които могат да ви свършат работа. А оразмеряването или задаването на размери на снимки в това приложение е направо песен!
И все пак изборът е ваш. Много хора предпочитат главоболията по-късно, отколкото главоболията сега и това прави живота им пълен с тръпка и неизвестност. Имат право!
Особено ако са решили в бъдеще да се преориентират от писане за интернет към заетост в рудодобива, текстилната или млекопреработвателната промишленост. Тогава със сигурност няма да имат изброените по-горе проблеми, а съвсем други и може би по-интересни.
Добавка от 6 август 2015 г.: Още една „снимка“ с правилните пропорции, но с леко намалени размери:
Искаме тук да добавим и тази „картинка за публикацията“, както се изразяват в администрацията на Уърдпрес. Напоследък все по-често ни се налага да генерираме подобни уникални илюстрации, защото това е важно за Гугъл. Наличието на оригинална картинка, създадена специално за сайта, е плюс в позиционирането в търсачката.
Затова ни се налага всекидневно да правим подобни колажи, „корици“ и така нататък и смеем да твърдим, че все повече надобряваме в тази област. Ако и вие държите сайтът ви да излиза добре в Гугъл, със сигурност ще ви се наложи да помислите по въпроса за оригиналната илюстрация. Не е все едно дали ще откраднеш първата срещната снимка от интернет или ще си направиш своя, единствена.
Заключение. Защо предпочитам сам да си направя илюстрацията?
Най-напред защото Гугъл много цени уникалната илюстрация. Не тази с променено име на файла, не леко пипнатата във Фотошоп, а добрата, интелигентна, работена илюстрация, която ще събуди положителни емоции у читателите. При равни други условия от два материала – единия с крадена илюстрация, другия със специално изработена картинка, ще се класира по-горе този, който е с уникалната, хубава и умна картинка.
За собствените илюстрации предимствата са много. Освен точните размери, във Фотошоп имаш възможност да определиш по-прецизно обема на файла и качеството на изображението, да си правиш колажи, да ползваш ефекти, да добавяш текстове вътре в картинката.
Аудиторията във ФБ се опиянява като види специално направена снимка. Решава, че тук много е работено, чувства уважение към себе си, вдъхва глътка респект към информацията.
А и снимката е половината от въздействието в социалните мрежи. Другата половина са текстът на поста, заглавието и описанието (+ лайковете, шеровете и коментарите). Снимката буди емоции, действа имагинативно и директно върху чувствата на хората, а там те нямат никаква свобода на действие. Свобода – нула. Докато думите атакуват мисленето и може да породят изненади при тълкуването, снимката винаги е чук, стига да е избрана и направена правилно.
„Фейк нюз“ и „постистината“ използват този метод за въздействие върху чувствата и той е толкова силен, че мисленето и истината спират да имат значение за читателите. Те вече не искат да чуят, че турското робство никога не е отменено, че открай време в учебниците по история е пишело „османско владичество“ и така пише и днес, а терминът „робство“ се употребява само в художествената литература, в часовете по литература и песните, и т.н. Истината спира да има значение, когато са засегнати чувствата.
Разбира се, ние не искаме да имаме нищо общо с „постистината“ и „фейк нюз“, затова се разделихме с всичките си новинарски сайтове. Новините са покварена индустрия, от 2013 г. насам със сигурност. Но можем да наблюдаваме тези явления, които показват въздействието на снимковия материал върху аудиторията. Една лоша картинка или „корица“ може тотално да ви закопае, но може и да настрои читателите на ваша страна.
Затова предпочитам сам да си направя водещата илюстрация. Прекалено важна е!
От около година ползвам и друг безплатен онлайн-инструмент за обработка на снимки:
https://www.iloveimg.com/bg
Когато даден инструмент ми „говори“ и на български, това винаги е предимство 🙂
1200×628 пиксела е най-добрият размер за публикации в facebook, 851х315 за cover photos и 170х170 за профилна.